Popularne posty

wtorek, 24 lipca 2012

What to do when the "boil" the engine?

The author of this article is Hubert Pieszak

Overheating of the power unit can result in blown head gasket. Since our reaction depends on whether or avoid serious faults. What to do?

If you drive suddenly begin to emit clouds of steam from the mask, does not bode no good. Continued driving with an overheated engine would be fatal for him. You should immediately pull over and turn off the car.

Symptoms of overheating the motor can not miss. The first is the temperature above 90 degrees, which is still growing. The second symptom is mentioned above, clouds of steam. With the coolant temperature is also increasing its pressure. For inside the system there was no explosion, hot steam when the pressure reached about 1.5 bar and temperatures around 130 degrees Celsius escapes through a special valve in the lid of the container allowance. Do not then unscrew the lid, it is very hot.

In the meantime, look for the causes of failure. At the beginning of a magnifying glass you have to take the radiator fan. Should turn on when the coolant temperature reaches about 100 degrees. His failure is a common cause of engine overheating. Another common cause is called. suspension of the thermostat. The most severe consequences of failure could be the water pump. The blurring of the bearings often will break the timing belt.

When the liquid has cooled, you can already make up the loss. An ad hoc basis to help increase the heating temperature. Then escort the engine a little heat. However, we did not miss a visit to the mechanic. Do not forget to regularly check the coolant level in the tank. It would take just a moment, and can save a lot of trouble.

---

Hubert Pieszak

More info on my moto - blog:

motoryzacjawpigulce.blogspot.com

An article from the website www.Artelis.pl

Jazda europejska - czyli jak jeździć po naszym kontynecie - poradnik dla zmotoryzowanych.

Autorem artykułu jest Krzysztof D.


Wyjazd do krajów Europy Zachodniej kojarzy nam się z dobrymi drogami, dobrą infrastrukturą, wysoką kulturą jazdy i dużym komfortem. Wielu jednak kierowców spotyka niemiłe rozczarowanie gdy wjadą w ten świat gładkich i szerokich dróg. Dlaczego? Odpowiedzi znajdziecie w cyklu artykułów „Jazda europejska”

Ogólnie można stwierdzić, że jazda w innym kraju wymaga od nas dwa razy więcej uwagi, czujności, umiejętności i dużej ilości wiedzy, a przede wszystkim dyscypliny. Ułańską fantazję można schować głęboko w kufrach.

Północ Europy oraz kraje nad morzem Bałtyckim i Północnym kojarzone są z dobrymi drogami, autostradami i czasami brakiem ograniczeń prędkości. Kierowcy w tamtych stronach są mocno zdyscyplinowani jeżeli chodzi o przestrzeganie prędkości więc policja skupia się na innych przewinieniach. Weźmy np. jazdę lewym pasem bezpośrednio za innym pojazdem albo wyprzedzanie na autostradzie prawym lub też niezachowanie odległości pomiędzy pojazdami (powinna wynosić w metrach przynajmniej połowę naszej prędkości).

Kary za przewinienia są surowe. Tak np. Anglia mandaty do 1000 funtów, Norwegia – przy przekroczeniu prędkości o 35 km/h sprawa trafia do sądu, a w Szwecji nawet po przekroczeniu o 30 km/h. W Danii za przekroczenie prędkości mandat może wynieść prawie 4000 PLN, przy tym Holandia wydaje się tania, gdyż za przekroczenie prędkości o 40 km/h grozi wam ok. 1200 PLN. Za to w Szwajcarii dostaniecie mandat nawet za przekroczenie prędkości o 3 km/h! W Austrii mandaty sięgają nawet 2000 EUR (ponad 8000 PLN), za to w Niemczech jest tanio, mandat za przekroczenie prędkości o 70 km/h to „tylko” 760 EUR czyli nieco ponad 3100 PLN.

Autostrady niemieckie są z reguły darmowe i bez ograniczeń prędkości – w teorii bez ograniczeń prędkości, gdyż często można spotkać ograniczenie w czasie deszczu lub też znaczne ograniczenia na odcinkach remontowanych. Zazwyczaj w takich miejscach na poboczu za barierką stoi niepozorny szary samochód, a obok niego puszka (popularnie zwana "śmietnikiem”) robiąca zdjęcia w różnych kierunkach (także od tyłu). Warto poruszać się tam z prędkością 130 – 150 km/h. Wystarczy, aby skutecznie i szybko się przemieszczać.

Musicie też w tych krajach uważać na jazdę pomiędzy samochodami, policja może nie być tak łagodna jak u nas (choć i tutaj coraz częściej mówi się o zaostrzeniu podejścia).

Wszystkie te kraje cechują się sprawnym i skutecznym aparatem egzekwowania mandatów nawet na drobne kwoty. Ponadto trzeba pamiętać, że uniknięcie kary poprzez wyjazd z danego kraju jest tylko odroczeniem wykonania wyroku. Nasza tablica będzie w bazach danych, a niejednokrotnie możemy spodziewać się otrzymania mandatu do Polski.

Jadąc w te strony należy pamiętać, że wiele dróg (szczególnie w górach) może być zamkniętych nawet do maja i już od października z uwagi na opady śniegu. Regułą jest też konieczność uiszczenia opłaty za przejazd przez wiele przełęczy, tuneli, mostów, tras widokowych (Grossglockner) i może to być całkiem spory wydatek. Warto dokładnie zaplanować trasę, aby być przygotowanym na wydatki, a jeżeli nie chcecie płacić, to czasami można objechać niektóre popularne, ale płatne szlaki tranzytowe (np. Brennero).

www.allegro.pl

Ograniczenia na drogach Europy

---

MOTO-TRASY.pl - najlepsze trasy dla motocyklistów

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Opłaty drogowe Europa 2012

Autorem artykułu jest Krzysztof D.


Wiele krajów Europy posiada autostrady płatne. Poniżej znajdziecie kompendium wiedzy o opłatach za drogi i autostrady europejskie dla motocykli w 2012r. Jadąc w podróż warto sprawdzić gdzie czekają nas płatne drogi i odcinki dróg.

Sposoby płatności za drogi są różne w zależności od kraju więc zawsze trzeba mieć trochę drobnych w kieszeni. Winiety chyba najlepiej i najtaniej jest kupić bezpośrednio po wjeździe na terytorium danego państwa (np. na stacji benzynowej).

Zapraszam do zapoznania się z najnowszymi informacjami o opłatach za korzystanie z dróg i autostrad w Europie w 2012 roku.

AUSTRIA

Na terenie Austrii obowiązują winiety za poruszanie się po autostradach i drogach szybkiego ruchu. Wysokość opłaty zależy od czasu jaki zamierzamy spędzić jeżdżąc po kraju. Opłaty są obowiązkowe na drogach:

Odcinki płatne:

A1 West-Autobahn
A2 Sud-Autobahn
A3 Sud-Ost Autobahn
A4 Ost-Autobahn
A6 Nordost Autobahn
A7 Muhlkreis Autobahn
A8 Innkreis Autobahn
A9 Phyrn Autobahn
A10 Tauernautobahn
A11 Karawanken Autobahn
A12 Inntal Autobahn
A14 Rheintal Autobahn
A21 WienerAussenring- Autobahn
A22 Donauufer Autobahn
A23 Sud-Ost Tangente
A25 Linzer Autobahn
S2 Wiener Nordrand
S4 Mattersburger
S5 Stockerauer
S6 Semmering
S16 Arlberg
S18 Bodensee
S31 Burgenland
S33 Kremser
S34 Traisental
S35 Bruckner
S36 Murt

Winiety na rok 2012 dla motocykli:

10 dniowa – 4,60 EURO
2-miesięczna – 11,70 EURO
1-roczna – 31,00 EURO

Dodatkowo należy uiścić opłaty za przejazdy następującymi tunelami i drogami:
- tunel Arlberg (droga S16)
- tunel Felbertauern (droga B108)
- tunel Karawanken (droga A1)
- tunel: Tauern (droga A10)
- tunele: Gleinalm, Bosruck, Pyhrn (droga A9)
- autostrada Brenner (droga A13)
- droga wysokoalpejska Gerlos
- droga wysokoalpejska Grossglockner
- droga wysokoalpejska Silvretta
- droga wysokoalpejska Timmelsjoch

BELGIA
Korzystanie z autostrad jest bezpłatne. Płatny jest jedynie przejazd tunelem łączącym Liefkenhoek z Antwerpią.

BIAŁORUŚ
Korzystanie z dróg i autostrad jest bezpłatne. Opłata drogowa jest pobierana (w USD) na odcinku Brześć – Mińsk do granicy z Rosją.

BOŚNIA i HERCEGOWINA

Tylko za przejazd autostradą A1 Sarajewo – Zenica jest pobierana opłata.

BUŁGARIA

W Bułgarii obowiązują winiety dostępne przejściach granicznych przy wjeździe na teren kraju.

CHORWACJA

Poruszanie się po autostradach jest płatne gotówką w lokalnej walucie HRK.

CZARNOGÓRA

Opłaty dotyczą samochodów, motocykle poruszają się bezpłatnie.

CZECHY

Poruszając się motocyklem po Czechach nie płacicie za przejazd autostradami i drogami ekspresowymi. Opłaty ponoszą kierowcy samochodów.

DANIA

Korzystanie z dróg i autostrad jest bezpłatne. Opłaty trzeba wnieść za przejazd mostami:
- STOREBAELT(18 km)
- ORESUND(16 km)

ESTONIA

Korzystanie z dróg i autostrad jest bezpłatne.

FINLANDIA

Korzystanie z dróg i autostrad jest bezpłatne.

FRANCJA

Poruszanie się autostradami francuskimi jest płatne. Wysokość opłaty jest uzależniona od odcinka autostrady i rodzaju pojazdu. Opłaty za przejazd można regulować gotówką lub kartami kredytowymi.

Dodatkowo płatny jest przejazd tunelami:
- Frejus 12,8 km
- Mont Blanc11,6 km
- Maurice Lemaire 13 km
- Puymorens
- Envalira
oraz
mostami – wiaduktami zastępującymi promy:
- Tancarville droga A15
- Normandie
- La Rochelle
- Millau

EUROTUNEL pod kanałem La Manche z Calais do Folkestone.

GRECJA
Poruszanie się autostradami greckimi jest płatne. Wysokość opłaty jest uzależniona od odcinka autostrady i rodzaju pojazdu.


HISZPANIA

Poruszanie się autostradami hiszpańskimi jest płatne. Wysokość opłaty jest uzależniona od odcinka autostrady i rodzaju pojazdu.

HOLANDIA

Poruszanie się autostradami holenderskimi jest bezpłatne.

Opłaty pobierane są tylko za przejazd tunelami:
- Kil
- Westerschelde

LITWA

Poruszanie się autostradami litewskimi jest bezpłatne.

LICHTENSTEIN
Poruszanie się autostradami i drogami jest bezpłatne.

LUKSEMBURG
Poruszanie się autostradami i drogami jest bezpłatne.

ŁOTWA

Poruszanie się autostradami i drogami jest bezpłatne.

MACEDONIA

Poruszanie się autostradami macedońskimi jest płatne. Wysokość opłaty jest uzależniona od odcinka autostrady i rodzaju pojazdu.

MOŁDAWIA

Poruszanie się autostradami i drogami jest bezpłatne.

NIEMCY
Poruszanie się autostradami i drogami jest bezpłatne.

NORWEGIA
Poruszanie się wybranymi drogami i autostradami norweskimi jest płatne gotówką (NOK). Opłata jest pobierana za przejazd tunelem łączącym Oslo z zachodu na wschód.

POLSKA

Poruszanie się niektórymi autostradami polskimi jest płatne. Wysokość opłaty jest uzależniona od odcinka autostrady i rodzaju pojazdu. Niektóre bramki na autostradzie można łatwo objechać.

A1 Rusocin – Nowe Marzy – motocykl 17,60 PLN
A4 Katowice – Kraków – motocykl 8,00 PLN
A2 Stryków – Konin – motocykl 0,10 PLN/km (cały odcinek ma ok 80 km)
A2 Konin – Września – motocykl 13 PLN
A2 Września – Krzesiny – motocykl 13 PLN
A2 Poznań – Nowy Tomyśl – motocykl 13 PLN
A2 Nowy Tomyśl – Świecko – bezpłatne do 21.05.2012


PORTUGALIA

Poruszanie się autostradami portugalskimi jest płatne. Wysokość opłaty jest uzależniona od autostrady i rodzaju pojazdu. Opłaty uiszcza się w gotówce EUR. Uwaga! Nie można płacić za przejazdy kartami kredytowymi.

Ponadto płatny jest przejazd mostami: 25 Avril w Lizbonie i Vasco da Gama.

ROSJA
Poruszanie się autostradami i drogami jest bezpłatne.

R U M U N I A

W Rumunii obowiązują elektroniczne winiety, które można opłacić np na stacji paliw. Kontrola wykupienia winiety dokonywana jest automatycznie przez system kamer lub przez policję w czasie kontroli. Cena zależy od rodzaju pojazdu.

SERBIA

Poruszanie się autostradami serbskimi jest płatne. Wysokość opłaty (uiszczana gotówką) jest uzależniona od autostrady i rodzaju pojazdu.

SŁOWACJA
Poruszanie się motocyklem po autostradach i drogach ekspresowych słowackich jest bezpłatne.

SŁOWENIA
Poruszanie się po niektórych autostradach i drogach jest płatne. Winieta na motocykl kosztuje:

tygodniowa 7,50 EUR
półroczna 25,00 EUR
roczna 47,50 EUR

Drogi na których obowiązują winiety:

A1 Sentilj – Koper (Srmin)
A2 Karawanken Tunel – Obrezje (HR)
A3 Divaca (Gabrk) – Fernetici (I)
A4 Slivnica – Drazenci
A5 Maribor – Pince (H)

Drogi ruchu szybkiego
H2 Pesnica – Maribor
H3 Ljubljana – północna obwodnica
H4 Nanos – Vrtojba
H5 Skofije – Koper
H6 Koper
H7 Dolga Vas – granica z Węgrami

SZWAJCARIA
Poruszanie się motocyklem po autostradach i drogach ekspresowych szwajcarskich jest płatne. Cena winiety wynosi 40 CHF (winieta roczna na 14 miesięcy 1.XII – 31.I).

Dodatkowo pobierane są opłaty za przejazd tunelami:

- Munt la Schera łączącym Zernez (region Grisons) z Livigno (Włochy) – dostępny dla ruchu w godz. 8-20 – motocykl 8 CHF

- Grand St.Bernard – motocykl 15 CHF

Przez niektóre tunele kursują pociągi specjalne przewożące samochody i pasażerów:

- Lötschberg na trasie Kandersteg – Goppenstein – motocykl 16 CHF

- Lötschberg na trasie Kandersteg – Iselle – motocykl 50 CHF

- Furka na trasie Realp – Oberwald – motocykl 19 CHF

-Oberalp na trasie Andermatt – Sedrun – kursuje tylko zimą

- Vereina na trasie Selfranga – Sagliains – motocykl 17/25 CHF (cena zależy od sezonu)

SZWECJA
Poruszanie się motocyklem po autostradach i drogach ekspresowych Szwecji jest bezpłatne.

Płatny jest przejazd mostami:

- ORESUND

- SVINESUND

TURCJA

Przejazd autostradami tureckimi jest płatny. Wysokość opłat zależy od autostrady i rodzaju pojazdu. Opłaty są pobierane lokalnej walucie w gotówce (LTR). Płatny jest też dodatkowo przejazd mostami przez Bosfor (Bosfor i Fatih Sultan Mehmed).

UKRAINA

Poruszanie się motocyklem po autostradach i drogach ekspresowych Ukrainy jest bezpłatne.

WIELKA BRYTANIA

Poruszanie się motocyklem po autostradach i drogach ekspresowych Anglii jest bezpłatne. Płatne są przejazdy niektórymi mostami i tunelami oraz autostrada M6.

WĘGRY
Na Węgrzech obowiązuje winiety elektroniczne.

Odcinki płatne to :
M1 Budapeszt – Hegyeshalom
M3 Budapeszt – Gorbehaza w kierunku Miszkolca wsch.
M5 Budapeszt – Kiskunfelegyhaza
M6 Erd – Dunaujvaros
M7 Budapeszt – Balaton – Letenye
Winiety można nabywać na stacjach, biurach autostrady. Płatność gotówką w HUF oraz kartami kredytowymi.

Dla motocykli dostępna jest tylko jedna winieta na 10 dni w cenie 1488 forintów (ok 40 PLN).

WŁOCHY
Poruszanie się motocyklem po autostradach i drogach ekspresowych Włoch jest płatne. Wysokość opłaty zależy od rodzaju pojazdu i odcinka.

Pobierane są opłaty za przejazd tunelami:

- Mont Blanc (Włochy – Francja),

- Frejus (Włochy – Francja),

- Grand St.Bernard (Włochy – Szwajcaria)

- Munt la Schera (Włochy – Szwajcaria)

---

MOTO-TRASY.pl - najlepsze trasy dla motocyklistów

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl